Agencja badań statystycznych

Konsultacje lekarskie online – czy pacjenci je akceptują?

Posted on | April 2, 2020 | No Comments

Jednym z pytań, które wiele systemów opieki zdrowotnej zadaje rozważając kwestie telemedycyny, jest podstawowe pytanie, czy pacjent skorzysta z tej usługi. Aby pomóc systemom opieki zdrowotnej odpowiedzieć na to pytanie, w USA przeprowadzono w 2017 roku ogólnokrajowe badanie ankietowe, które miało na celu zmierzenie postrzegania i doświadczenia pacjentów korzystaniu z usług telemedycznych jakimi są konsultacje lekarskie online.

Podsumowanie wyników tego badania

  1. Pacjenci są zadowoleni z wizyt wideo. Podczas ankiety pytano pacjentów, czy zaproponowano następujące trzy opcje – wideo, telefon i e-mail – która z metod daje najbardziej dokładną diagnozę lekarza? Ponad 2/3 respondentów stwierdziło, że wideo daje najdokładniejszą diagnozę. Pacjenci twierdzili również, że wizyty wideo skutecznie rozwiązują ich problemy zdrowotne. Dane pokazują, że pacjenci byli w stanie rozwiązać swoje problemy zdrowotne niemal w 9 na 10 przypadków.
  2. Pacjenci oczekują kontaktu z lekarzem online w przypadku szeregu dolegliwości. Niezależnie od tego, czy chodzi o stosunkowo proste sprawy, takie jak uzyskanie eRecepty, czy też o poważne problemy związane z postępowaniem w przypadku chorób przewlekłych, pacjenci chcą korzystać z konsultacji medycznych online. Jeden na pięciu pacjentów powiedział, że przeszedłby na nowego lekarza gdyby oferował konsultacje online.  Ten rodzaj popytu jest szczególnie istotny na obszarach wiejskich.
  3. Pacjenci odkładają na później opiekę zdrowotną – czasami w przypadku poważnych chorób. Badanie satysfakcji pacjentów wykazało, że pacjenci opóźniają opiekę zdrowotną. Dwie trzecie Amerykanów odkłada konsultacje z pracownikami służby zdrowia z różnych powodów, od kosztów po dostęp. Pacjenci nie tylko opóźniają opiekę zdrowotną z powodu drobnych problemów. Prawie jedna trzecia pacjentów, którzy powiedzieli, że zwlekają z uzyskaniem opieki zdrowotnej, boryka się z poważnym problemem zdrowotnym. Opóźnienia w opiece z powodu poważnych problemów zdrowotnych mogą mieć kosztowne konsekwencje dla pacjenta i dostawcy usług zdrowotnych.
  4. Wizyty wideo stanowią realne rozwiązanie. Badanie satysfakcji pacjentów z zakresu korzystania z telemedycyny wykazało również, że dwie trzecie konsumentów jest skłonnych spotkać się z lekarzem za pośrednictwem wideo. Dostęp i oszczędność czasu to dwie rzeczy, które napędzają chęć pacjenta do wizyty u lekarza online.

W badaniu przeprowadzonym w Las Vegas standardowy czas wizyty u lekarza rozpoczynał się od 18 dni między umówieniem wizyty, a wizytą u lekarza. Sama wizyta w gabinecie trwała około dwóch godzin, z czego tylko 20 minut to czas spotkania z lekarzem. W przypadku spotkań zdalnych jaki są właśnie konsultacje lekarskie online, badanie wykazało, że pacjenci spędzają około pięciu minut na oczekiwaniu i 8-10 minut na wizycie u lekarza – to drastyczny wzrost zaoszczędzonego czasu w porównaniu z wizytami osobistymi.

Podsumowując, badanie satysfakcji pacjentów  w zakresie korzystania z usług telemedycyny wykazało, że pacjenci chcą wizyt lekarskich online i mogą zacząć chodzić do pracowników służby zdrowia, którzy je oferują. Pacjenci chcą korzystać z konsultacji medycznych online!

Czy usługi lekarzy online są dostępne w Polsce?

Tak są dostępne. Jedną z propozycji jest nowopowstała platforma telemedyczna haloDoctor, która wprowadza zdalną medycynę w Polsce ze sfery planów i strategii do codziennej praktyki lekarskiej. Cały proces eKonsultacji zamyka w jednej wielomodułowej aplikacji oferującej w chwili obecnej dostęp do 250 lekarzy online ponad 40 specjalizacji.

Comments

Comments are closed.

  • O nas

    Agencja badawcza ComercialUnion to przede wszystkim szerzenie informacji na temat badań statystycznych, marketingowych, czy też badań fokusowych i sondaży. Staramy się w każdym tekście na łamach niniejszego portalu przedstawić jak najlepiej poszczególne aspekty badawcze. Na wielką uwagę zasługuje tutaj współpraca przy tworzeniu serwisu pracowników agencji badawcze BIOSTAT, z którą serdecznie dziękujemy
  • Recent Comments