Agencja badań statystycznych

Palpitacje serca. Jak z sobie radzić?

Posted on | June 3, 2021 | No Comments

Palpitacje serca są również określane jako kołatania czy arytmia serca. Najczęściej łagodne uczucie opisywane jako pulsowanie po lewej stronie klatki piersiowej. Jednakże zwiększona częstotliwość uderzeń tego narządu wywołuje duży niepokój. Nie należy ich jednak bagatelizować, jeśli się nasilą lub stają się uciążliwe. Dolegliwość może być spowodowane chorobami somatycznymi, wrodzonymi wadami serca, nadmiernym spożyciem kofeiny lub alkoholu oraz chorobami psychicznymi.

Palpitacje: jak przeprowadzić badanie kontrolne serca?

W zdecydowanej większości przypadków pojedyncze kołatania serca bez innych objawów są łagodne. Jeśli jednak kołatania serca mają wpływ na Twoje codzienne życie, jeśli stają się obsesją lub źródłem niepokoju, jeśli trwają dłużej niż kilka minut, lepiej udać się do lekarza, aby ocenić stan zdrowia Twojego serca.

Badania lekarskie

Podstawowym badaniem dla wszystkich form arytmii jest

 • elektrokardiogram (EKG). Co prawda, może mieć ograniczoną wartość, ponieważ trudność polega na uchwyceniu momentu kołatania serca. Jednakże EKG może we wszystkich przypadkach zweryfikować, że nie ma innych chorób mięśnia sercowego.
 • dodatkowo, zwykle wykonuje się test wysiłkowy na rowerze lub bieżni, aby zaobserwować reakcję serca na wysiłek fizyczny
 • lekarz może również poprosić o nagranie holterowskie, które polega na rejestrowaniu bicia serca przez 24, 48 lub 92 godziny za pomocą elektrod umieszczonych na skórze i podłączonych do małej skrzynki elektronicznej, która przechowuje wszystkie dane, które następnie zostaną przeanalizowane przez kardiologa.

Od czasu do czasu czujesz, że twoje serce szaleje?

Od czasu do czasu możesz poczuć, że twoje serce nagle zatrzymuje się lub, przeciwnie, przyspiesza. … Ale żadne inne objawy sercowe nie są diagnozowane. Jest to prawdopodobnie zjawisko palpitacji. Kołatanie serca może wystąpić u osób zdrowych lub może być objawem choroby. Serce bije nadmiernie silnie, zwiększona jest częstotliwość jego uderzeń. O palpitacjach serca mówi się w sytuacji, gdy serce bije zbyt szybko lub poszczególne jego uderzenia odczuwane są ze szczególną intensywnością. Nie jest to natomiast nierówne bicie serca.

U zdrowego człowieka spoczynkowe tętno wynosi około 55–100 uderzeń na minutę. Gdy uderzeń jest więcej niż 100, oznacza to przyspieszone bicie serca, tzw. częstoskurcz napadowy.

Co można zrobić, jeśli palpitacje są uciążliwe?

Generalnie, nie ma potrzeby leczenia palpitacji. Jeśli mają one wpływ na codzienne życie, musisz nauczyć się nimi zarządzać i nie stresować się, gdy się pojawią. Jeśli są one nie do opanowania, lekarz może przepisać magnez lub nawet lekki w celu zmniejszenia uspokojenia serca.

Tachykardia?

Masz od 20 do 30 lat, odczuwasz zaburzenia rytmu serca, które przez kilka minut przyspiesza, a potem zatrzymuje się nagle? Możesz cierpieć na częstoskurcz napadowy lub tachykardię. Ten rodzaj palpitacji jest bardzo powszechny u młodych ludzi. Przyspieszenia serca są spowodowane nieprawidłowymi połączeniami między przedsionkami a komorami. Częstoskurczem definiuje się bardzo szybkie bicie serca powyżej 100 uderzeń na minutę. Jeżeli serce bije zbyt szybko, nie może ono wypełnić komory wystarczającą ilością krwi i rzut serca jest zmniejszony. Częstoskurcz może wystąpić tylko w przedsionkach lub tylko w komorach. Sam w sobie nie zagraża życiu, ale stanowi poważny problem zdrowotny, ponieważ łączy się z wysokim ryzykiem udaru. Napady mogą się powtarzać często, co tydzień, a nawet kilka razy w tygodniu, i mogą trwać od trzech do czterech godzin. Tachykardia może rozpocząć się w momencie zmiany pozycji, nagłego schylenia się w celu zawiązania butów lub szybkiego wstania z krzesła.  Szybsze bicie serca może być też powiązane z wydzielaniem adrenaliny, które może być reakcją na stres lub sytuację zagrożenia, lub występować po wysiłku fizycznym, w momencie podniecenia, które  naturalnie podwyższają bicie serca, co jest normalne i nie świadczy o problemie zdrowotnym

Jakie istnieją rozwiązania dolegliwości ?

W pierwszej kolejności należy wiedzieć, jak radzić sobie z kołataniem serca. Warto pamiętać, że szybsze bicie serca nie zawsze jest powodem do paniki, może to być po prostu fizjologiczna reakcja na silne emocje, aktywność fizyczną, odwodnienie organizmu lub spożycie niektórych substancji.  Co robić, gdy serce przyspiesza?

 • na początku kryzysu należy wziąć głęboki wdech
 • położyć się na plecach, takie ułożenie ciała sprzyja aktywności nerwu błędnego, który reguluje rytm serca
 • weź głęboki oddech i powoli, przez 5-10 sekund, wydmuchuj powietrze, przez uchylone usta i lekko ściśnięte palcami skrzydełka nosa
 • połóż na twarzy i szyi zimny kompres

Masz ponad 60 lat i cierpisz na palpitacje?

Masz ponad 60 lat, twoje serce bije szybko, przyspiesza, a potem nieregularnie zwalnia? To może być migotanie przedsionków.

Częstość występowania arytmii wzrasta wraz z wiekiem: stwierdza się ją u 15 do 20% osób powyżej 80 roku życia, z wiekiem, serce , może mieć już tendencję do dezorganizowania się. Migotanie przedsionków jest rytmicznie łagodne, ale może wymagać szczególnego postępowania, ponieważ istnieje ryzyko zatoru płucnego (powstania skrzepu, który migruje do krążenia i powoduje zaburzenia oddychania).

Jakie rozwiązania?

Oczywiście należy skonsultować się z kardiologiem. Jeśli środki farmakologiczne nie pomagają, bardzo często wykonuje się ablację. Przezskórny, małoinwazyjny zabieg kardiologiczny, mający na celu zniszczenie lub odizolowanie niewielkiego obszaru tkanki serca, który odpowiada za powstawanie arytmii.  Operacja ta jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym. W okolicy pachwinowej do tętnicy lub żyły udowej wprowadza się cewnik z elektrodą, który zostaje skierowany drogą naczyń do serca. Celem zabiegu “wypalenie” fragmentu mięśnia serca, w którym zlokalizowano ognisko arytmii. Dokonuje się tego za pomocą prądu o częstotliwości radiowej, generowanego przez elektrodę. Zabieg nie jest bolesny, ale może być uznany za nieprzyjemny, ponieważ daje uczucie pieczenia w klatce piersiowej.

Comments

Comments are closed.

 • O nas

  Agencja badawcza ComercialUnion to przede wszystkim szerzenie informacji na temat badań statystycznych, marketingowych, czy też badań fokusowych i sondaży. Staramy się w każdym tekście na łamach niniejszego portalu przedstawić jak najlepiej poszczególne aspekty badawcze. Na wielką uwagę zasługuje tutaj współpraca przy tworzeniu serwisu pracowników agencji badawcze BIOSTAT, z którą serdecznie dziękujemy
 • Recent Comments