Pigułka “dzień po” a menstruacja – wszystko, co musisz wiedzieć
Posted on | November 26, 2021 | No Comments
Pigułka “morning-after”, czyli antykoncepcja awaryjna, pozwala uniknąć ciąży po niezabezpieczonym stosunku lub po zapomnieniu zażycia pigułki. Jaki wpływ ma na okres następujący po nim, zarówno pod względem wyglądu, jak i daty wystąpienia?
Pigułka “dzień po” jest awaryjnym środkiem antykoncepcyjnym, który ma zapobiegać niechcianej ciąży po ryzykownym seksie. Można ją zażywać po odbyciu stosunku płciowego bez zabezpieczenia, po pęknięciu prezerwatywy, jeśli zapomni się zażyć pigułkę lub jeśli występują problemy z plastrem antykoncepcyjnym lub inna metodą ochronną.
Chociaż pigułka morning-after ma bardzo niewiele przeciwwskazań medycznych i stosunkowo niewiele skutków ubocznych, jej sposób działania może mieć wpływ na menstruację po zastosowaniu tej antykoncepcji awaryjnej.
Pigułka “dzień po” składa się z dużej ilości progestyny lub modulatora receptora progestynowego, który jest zbliżony do progesteronu, hormonu naturalnie wydzielanego przez jajnik w drugiej części cyklu, czyli w fazie lutealnej. Natomiast pierwsza część cyklu miesiączkowego charakteryzuje się niskim stężeniem progesteronu i wyższym stężeniem estrogenu, hormonu związanego z owulacją.
Pigułka “dzień po” zmienia cykl
Podanie dużej dawki progestyny za pośrednictwem pigułki awaryjnej przed lub w trakcie owulacji będzie miało wpływ na owulację, a tym samym na kolejną miesiączkę. Zażycie jej zwłaszcza w okresie okołoowulacyjnym, modyfikuje cykl i zakłóca owulację. Celem pigułki jest próba opóźnienia owulacji lub wytworzenia złej owulacji w celu uniknięcia ciąży. W rzeczywistości zażycie pigułki “dzień po” może spowodować opóźnienie krwawienia.
„Pigułka po stosunku”, wbrew temu, co sugeruje jej nazwa, może działać do 72 godzin (3 dni) lub aż 5 dni. Ze względu na zawartość hormonów, cykl menstruacyjny może być naruszony, powodując pewne zmiany. Opóźniona lub zaawansowana menstruacja zależy od tego, w którym momencie cyklu została przyjęta pigułka
Czy przyjmowanie pigułki “dzień po” powoduje krwawienie?
Czasami progestyna powoduje plamienie, ale te małe różowawe plamienia nie mają nic wspólnego z okresem, na który przyjdzie czas później. W rzeczywistości, są one wskazane w instrukcji jako część możliwych skutków ubocznych. Antykoncepcja awaryjna polega na próbach zapewnienia, że nie pojawia się prawidłowa owulacji. Jeśli nie masz poprawnej owulacji, nie możesz mieć normalnej miesiączki – informuje lekarz ginekolog, położnik Adam Mallach.
Menstruacja po zażyciu pigułki awaryjnej może więc być różna, zarówno pod względem daty wystąpienia, jak i intensywności. Dlatego właśnie musisz być pewna, że masz prawdziwy okres, aby uniknąć wykonania testu ciążowego.
Jak rozpoznać, że to “prawdziwy” okres po zażyciu pigułki ?
Jeśli nie miałaś znaczącego krwawienia po zastosowaniu antykoncepcji awaryjnej, po pięciu do siedmiu dniach opóźnienia w stosunku do daty miesiączki, a zwłaszcza jeśli masz objawy bólu piersi itp. powinnaś wykonać badanie moczu – radzi lekarz ginekolog, położnik Kaja Winczyk.
Jeśli istnieją jakiekolwiek wątpliwości co do krwawienia podczas cyklu, w którym przyjmowana była pigułka dzień po, jeśli nie jesteś w 100% pewna, że miałaś “prawdziwą” miesiączkę, lepiej jest zrobić test ciążowy z moczu lub nawet test z krwi na obecność hormonu ciążowego beta-HCG, aby wykluczyć ewentualną ciążę. Chociaż pigułka “dzień po” może zapobiec ciąży poprzez zakłócenie owulacji, nie może przerwać ciąży, która już się rozpoczęła (do tego służą tabletki wczesnoporonne, które nie są dozwolone w Polsce). Cykl może być zakłócony przez powiedzmy miesiąc. Ale to zależy od tego, jak regularne są twoje cykle i ile masz lat. Jeśli masz mniej niż trzy lata, miesiączki mogą być nieregularne, ale nie jest to powód do niepokoju.
Test ciążowy powinnaś wykonać 3 tygodnie po ostatnim stosunku seksualnym, jeśli chcesz mieć pewność, że wynik jest wiarygodny.
Zażycie tabletki dzień po, często związane jest ze stresem, obawą przed niechciana ciążą,
- cykl kobiety jest bardzo wrażliwy na wydarzenia życiowe i zmiany hormonalne. Stres często wpływa na regularność cyklu menstruacyjnego.
Brak miesiączki może być także spowodowany:
- nadwagą lub szybkim przybieraniem na wadze, może prowadzić do braku miesiączki lub sprawić, że będzie ona nieregularna
- i odwrotnie, anoreksji często towarzyszy brak miesiączki, a czasem wypadanie włosów
- torbielem czynnościowym jajnika, który jest łatwy do wyleczenia, może prowadzić do rozłożonych w czasie lub nieobecnych miesiączek
- intensywnym uprawianiem sportu, często skutkuje brakiem lub opóźnieniem miesiączki
- niektórymi lekami, w tym leki przeciwdepresyjne, mogą wpływać na cykl kobiecy
- leczeniem raka, który może również powodować brak miesiączki
- okresem premenopauzy charakteryzującym się występowaniem miesiączek, które początkowo są rozłożone w czasie, a następnie zanikają w momencie wystąpienia menopauzy
Tags: ginekolog > lekarz ginekolog > morning-after > pigułka "dzień po" a menstruacja > pigułka dzień po > położnik